MENU
Jesteś tutaj: BLOG Czyszczenie felg - magiczny sposób na nową felgę? Jak umyć felgi?

Czyszczenie felg - magiczny sposób na nową felgę? Jak umyć felgi?

#konserwacja felg # czyszczenie felg

12:14, dnia 11 styczeń 2021r.
Kategoria:BLOG
1824
4

Czarna pokrywa brudu osiadająca na powierzchni felg naszych samochodów, to najbardziej oporny rodzaj brudu, z jakim spotykamy się podczas mycia samochodu. Jednym ze składników tego osadu są opiłki ściernego materiału tarcz i klocków hamulcowych, które niezwykle utrudniają wyczyszczenie okolic kół. Zasycha on niezwykle szybko, pozostawiając po sobie trud do usunięcia. Zwykły osad drogowy można usunąć nawet wodą z szamponem.

Ciemne alufelgi grają rolę efektywnego wyglądu, sprawa wygląda inaczej w momencie gdy kolor to efekt braku dbałości o nie. Konserwacja aluminiowych felg wymaga cyklicznego mycia ich za pomocą kosmetyków do tego przeznaczonych. Czysta felga poza świetnym wyglądem, ułatwia utrzymanie jej w doskonałym stanie, unikając przy tym ognisk rdzy.

Jaką metodę bierzemy pod uwagę w tej czynności?

Aby umyć felgi w sposób najdokładniejszy, najlepszą metodą będzie tutaj ich ręczne mycie, które bez dwóch zdań przynosi wyczekiwany efekty. Czynność tą ułatwia myjka ciśnieniowa, natomiast należy brać pod uwagę bezpieczną odległość od obręczy, która wynosi około 15-25 cm, jak i odpowiednio przeznaczone detergenty, wyklucza się substancje żrące. Brak zalecanych odległości, może skutkować uszkodzeniem takich podzespołów jak przewody hamulcowe, a żrąca substancja może nam odbarwić felgę, lub co najgorsze, osłabić ją mechanicznie.

Mycie felg po dłuższej jeździe nie jest dobrym pomysłem. Na nagrzanej feldze aluminiowej pod wpływem mycia, posłuszeństwa mógłby odmówić w niektórych miejscach lakier, a krótszy czas schnięcia wody(poprzez gorącą felgę) z detergentem, spowoduje zacieki.

Jak skutecznie umyć felgę ?  Instrukcja  od A do Z

1. Konserwację felg należy zacząć od usunięcia powierzchni wszelakiego brudu z felgi, używając myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego, pamiętając od odległości między dyszą a felgą. Im wyższe ciśnienie wody, tym większa skuteczność usunięcia brudu. Przy okazji można również spłukać brud z nadkoli. Część osadu powinna odejść po wykonanej wcześniej czynności spryskania naszych felg, detergentem przeznaczonym do tego zadania. 

2. Krokiem drugim naszego poradnika jak umyć felgę, jest zaaplikowanie na felgę preparatu przeznaczonego do jej konserwacji. Najczęściej jest to butelka z aplikatorem naciskowym. W tym celu nie widzimy lepszego rozwiązania niż preparat ADBL VAMPIRE LIQUID 500ML który to według wielu detailerów, jest najskuteczniejszym środkiem do czyszczenia felg. Jeśli chcemy zrobić to dobrze, zaczynamy od samej góry, wykonując pełne ruchy, tak aby powstawała piana która się przyczepi i będzie w jednym miejscu. Po zaaplikowaniu wszystkich felg, odczekujemy do około 5 minut (nie dopuszczając do zaschnięcia preparatu) aż zacznie on wchodzić w reakcję z brudem. Należy pamiętać, że środki tego typu są silnie stężone, dlatego ich zbyt długi kontakt z felgą, jak również ich zaschnięcie, może skutkować powstaniem plam i odbarwień na aluminium.   

   

3. Po odczekaniu kilku minut, przystępujemy do skrupulatnego pozbywania się wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Pewnie każdy słyszał o czymś takim, jak Magiczna Gąbka, która nawet bez użycia detergentów, usuwa ciężki brud? Gąbka MONSTER SHINE MAGIC SPONGE zalicza się do grona tanich produktów, które mieć musisz! Bez właściwego narzędzia do pozbycia się brudu, bardzo ciężko będzie nam uzyskać zamierzany efekt końcowy. Dodatkowo gąbkajest na tyle wąska, że bez większych problemów pozbędziemy się również zalegającego brudu od środka felgi. Gąbka Magic Sponge dzięki swojej właściwości, strukturze, i niewielkim rozmiarze,  kapitalnie usunie brud, nawet bardzo zaschły. Dotarcie do krawędzi obręczy jest nie lada wyzwaniem dla zwykłego pędzla, lub grubej gąbki do karoserii. 

4. W kroku czwartym, po dokładnym oczyszczeniu felgi z wszelkiej warstwy osadu, zajmiemy się precyzyjnym płukaniem felgi z silnego detergentu. Najodpowiedniejszym środkiem do tego jest najzwyczajniejsza woda z kranu. Do pozbycia się płynnego brudu z felgi, nie potrzebne jest ciśnienie. Do tego celu wystarczy nam zwykły wąż ogrodowy, lub konewka. Pamiętajmy o pozbyciu się w pełni środka czyszczącego, ze względu na jego konsystencję, która mogłaby przez dłuższy czas, uszkodzić nasze felgi.

Operację dokładnej konserwacji naszych felg możemy zakończyć poprzez zabezpieczenie ich z zewnątrz, bezbarwnymi środkami. Najskuteczniejszym, a zarazem bardzo tanim środkiem, jest aktywna piana z powłoką ceramiczną CARPRO HYDROFOAM WASH & COAT. Zastosowanie takiego środka ma na celu nie tylko wysoką połyskowość świeżo umytych felg, ale i także utrzymanie jej w czystości, działa niczym folia na karoserii, drobinki brudu spływają po niej, na sam dół. Jeśli całą tę operację mamy już za sobą, możemy bez obaw cieszyć się czystymi felgami przez wiele tygodni, a ich estetyczny i rasowy wygląd, będzie z pewnością najlepszym wynagrodzeniem naszej pracy.

 

Komentarze

Wow.. mega artykuł :) to naprawdę działa... mam myjkę Karcher H3, daje sobie świernie rady !!
hehe nie sadzilem ze taki sposob moze zadzialac, ten preparat jest naprawde spoko :D
No i teraz już wiem jak umyć felge .
Świetny artykuł na temat dokładnego mycia felg ;) Zadziałał w moich zasyfionych 19-tkach

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*